mexiko.aktualne.cz
MENU
Návštěvnost: Stránky čte 1 člověk
Datum: 19.12.2018
  Info
   
Základní údaje
Dotazy
Mapa cesty
Popis cesty
Fotečky
Odkazy


Klikni

 

Základní údaje

[Přírodní poměry] [Zemědělství] [Průmysl] [Měna] [Zdravotní prevence] [Čas] [Drogy] [Nákupy] [Pitná voda] [Clo] [Cestování autobusem]

MexikoNa území dnešního Mexika se už tisíc let před Kristem rozvíjela civilizace, o které si tehdejší Evropa s výjimkou Řecka mohla nechat jen zdát. Mexiko je díky své rozloze přirozeným hegemonem střední Ameriky, ale orientuje se na spolupráci s USA a Kanadou. Pád měny roku 1995 způsobil vážné problémy, které Mexiko i díky členství ve sdružení volného obchodu NAFTA překonalo. Turisticky jde o nesmírně atraktivní zemi – z tisíců zajímavých míst doporučujeme alespoň staré majské sídlo Palenque, nádherná města Oaxaca a Puebla, pyramidy v Teotihuacánu a Yucatánský výběžek s mnoha skvělými (a na jihu i nepřelidněnými) plážemi. Metropole México City je prakticky největším městem světa. Má neopakovatelné kouzlo, avšak také neskutečně špinavý vzduch, přemíru hluku a dopravní kolaps na denním programu.

Základní informace:

Světadíl

Severní Amerika

Oficiální název

Spojené státy mexické

Státní zřízení

federativní republika

Počet obyvatel

103 400 000

Rozloha

1 972 550 km2

Hlavní město

México

M ěna

mexické peso (MXN)

Používané jazyky

španělština

Vyznání

římskokatolické 89 %, protestantské 6 %

Podnebí

tropické, subtropické i pouštní

Časové pásmo

-6/-8

Vízová povinnost

ne

Vstupní informace

Pro pobyt nepřesahující 90 dnů nepotřebujete nic víc než cestovní pas s platností minimálně 6 měsíců dopředu.

Rizika

Přesto, že se často píše, jak je kriminalita v Mexiku obecně vysoká, nesetkali jsme se z jediným problémem a naopak jsme se cítili velice bezpečně. V případě problému naleznete policisty téměř na každém rohu. Nepijte vodu z vodovodu. O hlavním městě se prohlašuje, že jde o nejznečištěnější sídlo světa, takže osoby s dýchacími problémy se tu nebudou cítit zrovna ve své kůži. Chytnout můžete třeba malárii, Chagasovu nemoc, choleru, horečku dengue, filariázu, hepatitis, tetanus, tyfus, vzteklinu.

Zastoupení státu pro ČR

Nad Kazankou 8
171 00 Praha 7

tel: 283 061 530, 283 061 540
fax: 233 550 477

Zastoupení ČR pro stát

Embajada de la República Checa,
Calle Cuvier 22
Colonia Nueva Anzures
Delegacion Miguel Hidalgo
11590 México, D.F.,
Estados Unidos Mexicanos

tel: 00525/5312544, 5312777
fax: 00525/5311837
e-mail: mexico@embassy.mzv.cz

Pojištění

Cestovní pojištění ISIC od UNIQA za 350 Kč pro mládež do 26 let. Pojištění je na celý rok a je vždy platné měsíc po vstupu do cizí země.


Přírodní poměry

Mexiko tvoří pruh hornaté pevniny mezi Tichým oceánem a Mexickým zálivem, který se od severu k jihovýchodu zužuje. Na hranice s USA , Guamatelou a Belize připadá jen 4583 km, zatímco pobřeží měří 9330 km.

PopocatepetlMexiko leží v geologicky nestabilní části světa. Četné oblasti trpí častými zemětřeseními a společnou činností. Hlavní město bylo postiženo ničivým zemětřesením naposledy v roce 1985. Většinu území Mexika zaujímají hory a náhorní plošiny. Ty jsou pokračováním systému Kordiler z USA za hraniční řekou Rio Grande. Pokračováním Pobřažního pásma jsou hory na úzkém Kalifornském poloostrově, který se v délce 1250 km táhne paralelně se západním pobřežím. Asi 500 km na západ v Tichém oceánu leží vulkanické ostrovy Revilla Gigedo. Na západě se nad úzkou pobřežní nížinou táhne pohoří Sierra Madre Occidental, východní zase lemuje Sierra Madre Oriental. Mezi nimi se rozkládá široké Mexické plato' s bezodtokými pánvemi, kreré přechází na jihu v Mesu Central s řadou mohutných sopek na okraji. Nejvyšší z nich jsou Citlaltépetl (Orizaba) a Popocatelpetl. Na jih od Mesy se táhne pohoří Sierra Madre del Sur , které od hor přecházejících do Guatemaly odděluje nízká Tehuantepecká šíje. 3iroká nížina Mexického zálivu se od hranic s USA k jihu zužuje , ale na jihovýchodě zaujímá celý poloostrov Yucatán. V jižní části je značně bažinatá a s četnými lagunami a písečnými kosami.
Mexiko i přes velké změny , které zejména díky nerostnému bohatství prodělalo,
zůstává zemí s obrovskými sociálními rozdíly a také rozsáhlým zahraničním dluhem,
který zvyšuje jeho závislost na USA.

Zemědělství

Pouze 12 % plochy země tvoří orná půda, která při jednoduchých metodách hospodaření nestačí uživit rychle rostoucí obyvatelstvo. Většina půdy je na centrálním plato', zavlažovací projekty umožňují obdělávání i na severu. Od mexické revoluce většina malých farem produkuje převážně pro vlastní spotřebu kukuřici, sorgo, luštěniny, so'ju, ovoce (banány, ananasové melouny, kokosové ořechy) a zeleninu (rajčata, chili paprika ). Zejména na vývoz se pěstuje cukrová třtina, ovoce (citrusy, mango, avokádo, ananas), bavlna, sisal a káva. Na severu převládá živočišná výroba s rančerským chovem skotu, na jihu spíše chov vepřů. Ryby, zvláště tuňáci , sardinky a garnáti, se loví převážně na vývoz. V lesích Yucatánu a jihu země (celkem zaujímají asi 1/5 plochy země ), se těží tvrdé a vonné dřevo a také čikle na výrobu žvýkaček. Rozsáhlé lesní oblasti jsou těžbou poškozeny.

Průmysl

Mexiko má velké a pestré nerostné bohatství. Rozhodujícím zdrojem příjmů je těžba ropy v oblasti podél mexického zálivu i z jeho šelfu. Těžbu i vývoz ropy, stejně jako rozsáhlých zásob zemního plynu ovládá státní společnost Pemex. Také 3/4 elektřiny pocházejí ze spalování těchto paliv, necelých 20 % připadá na vodní elektrárny. V Laguna Verde pracuje i jaderná elektrárna. Mexiko je tradičním producentem barevných kovů. Zaujímá 2. místo na světě v těžbě stříbra, významná je i produkce zinku, olova, mědi, manganu, molybdenu a wolframu. Důležitá je těžba fluoritu, síry a solí. Železnou rudu ze Duranga na západě země zpracovávají železárny a ocelárny v Monterrey na severovýchodě, kde jako palivo slouží uhlí z dolů v nedalekém Sabinas. Průmysl je koncentrován v hlavním městě a jeho okolí. Zde se vyrábějí především dopravní prostředky, stroje i elektronika, chemikálie a umělá hnojiva i spotřební zboží. Největší centra petrochemie jsou Coatzcoalos a Tampico. Barevnou metalurgii má řada měst na centrální plošině.

Měna

Mexickou měnovou jednotkou je peso, které se v Mexiku značí podobně jako dolar $. Americký dolar se naopak označuje většinou USD. Při cestě do Mexika doporučujeme vzít si s sebou americké dolary v hotovosti. Obecně se přijímají všechny přední světové kreditní karty. Americké dolary můžeme směnit za pesos v téměř každém hotelu. V turistických střediscích lze směnit i euro a další euroměny, směnný kurz je však mnohem méně výhodný než u amerikého dolaru.

Zdravotní prevence

Pro cestu do Mexika není předepsáno žádné očkování. Doporučujeme Vám se nechat ovšem očkovat alespoň proti žloutence typu A a proti břisnímu tyfu. Při cestování do tropických oblastí je žádoucí preventivní očkování (tablety) proti malárii. Vzhledem ke zvýšené ztrátě tekutin a nedostatku solí, které s tím souvisejí, je třeba pít dostatečné množství minerální vody, nejlépe míchaný s iontovým nápojem! Nedostatek minerálních látek se projevuje v první řadě bolestmi hlavy.

Čas

Mexiko je rozděleno do tří časových pásem. Na většině území státu , a také v Mexico - City, platí Hora Central a rozdíl činí SEČ minus 7 hodin v zimě ( zimního času. ) Od roku 1996 je také v Mexiku zaveden letní čas. Od první neděle v dubnu do poslední neděle v říjnu jsou hodiny nastaveny o hodinu dopředu.

Drogy

Mexiko je překladištěm drog. Vláda bere boj proti drogám velmi vážně. Má-li človek u sebe byť i malé množství hašiše nebo marihuany , může se dostat do vězení či zaplatit vysokou peněžní pokutu. Prodej a pašování drog se tvrdě trestá. Mexické trestní právo nerozlišuje tvrdé a měkké drogy. Policie a zvláštní protidrogové jednotky provádějí také kontroly na silnicích . Při vstupu do Mexika a výjezdu ze země se můžete příležitostně setkat s prohlídkami zavazadel, jejichž důvodem je právě pátrání po drogách.

Nákupy

Mexiko je hotový nákupní ráj, kde najdete širokou nabídku nejrůznějších uměleckořemeslných výrobků, které se liší podle jednotlivých oblastí. Zvláště atraktivní jsou trhy, kde prodávají své výrobky domorodí obyvatelé a kde se dá smlouvat o cenách. Také městská tržiště často vedle potravin, ovoce , zeleniny, koření a oblečení nabízejí bohatý výběr místních uměleckořemeslných výrobků jako hrnčířské, kožené, proutěné a stříbrné zboží, ozdoby, sklo.

Oficiální otevírací doby v Mexiku neexistují, ale obvykle jsou obchody otevřené od 9 či 10 hodin do 19 nebo 20 hodin. Uřady jsou pro veřejnost otevřené často jen v odpoledních hodinách od 10 do 14 hodin.

Pitná voda

V žádném případě by jste naměli pít vodu z vodovodu - hrozí totiž velké nebezpečí " Moctezumovy pomsty. "Nejlépe uděláte, koupíte -li si balenou vodu v láhvích. Odříci byste si měli i led do nápojů - ovšem právě pokud nejste v lepším hotelu nebo restauraci, protože jedině v takových podnicích se led připravuje z nezávadné vody.

Clo

Dospělé osoby smějí dovést do země 50 doutníků, 200 cigaret nebomax.250 g tabáku, a dále 3 litry vína nebo lihovin. Povoleny jsou kromě toho 2 fotoaparáty a jedna osmimilimetrová filmová kameranebo videokamera s 12 filmy , resp. kazetami (nikoli profesionální výbava ) . Clu nepodléhají předměty osobní potřeby, cestovní psací stroj, sportovní výbava a jaden hudební nástroj. Při příletu na mezinárodní letiště Benita Juaréze rozhoduje o kontrole zavazadel červené a zelené světlo. Vývoz zlata a starožitností , především archeologických nálezů , je zakázán. Pozor ! U archeologických nalezišt' se téměř vždy nabízejí jako suvenýry "zaručeně pravé" předměty. Nenechejte se zlákat ke koupi, nebot' celníci nemusejí dokázat rozlišit pravé starožitnosti od napodobenin.

Cestování autobusem

V Mexiku existuje hustá síť autobusových linek, které provozují četné společnosti. Vzhledem k silné konkurenci se vyplatí, prostudujete-li si před odjezdem ceny různých společností. Autobusy jsou levné, velice komfortní,čisté, vybavené WC a zpravidla odjíždí přesně. Zvlášt' při nočních jízdách je třeba dávat dobrý pozor na zavazadla. Dálkové autobusy se dělí na první a druhou třídu, přičemž rozdíl je v ceně a v pohodlí (ovšem né vždy).

[Přírodní poměry] [Zemědělství] [Průmysl] [Měna] [Zdravotní prevence] [Čas] [Drogy] [Nákupy] [Pitná voda] [Clo] [Cestování autobusem]

 
Stav měny v době odjezdu:
Kurz Dolar / Pesos:
11.30
Pesos
za 1 americký Dolar
Kurz Dolar / Kč:
26.206 Kč za
1 americký Dolar
Kurz Pesos / Kč:
2.319
Kč za
1 Pesos
Aktuální kurzy naleznete zde