mexiko.aktualne.cz
MENU
Návštěvnost: Stránky čte 1 člověk
Datum: 21.1.2019
  Info
   
Základní údaje
Dotazy
Mapa cesty
Popis cesty
Fotečky
Odkazy


Klikni

 

Popis cesty

Třetí strana

29.7. „Veru měla srajdu…“.,tak takhle to zapsala moje drahá polovička do našeho provizorního deníčku! Skutečně, náš první předplacený zájezd ztroskotal, neboť nejdál jsme se dostali do mayského střediska „Palenque“(38P/os.), kde jsem po zbytek dne ve stínu stromu pozorovala zralá avokáda.Ovšem můžeme mluvit jen o štěstí, protože alespoň jeden z nás mohl prozkoumat celou archeologickou lokalitu ležící v husté džungli a dokonce se kochat mistrovskými skvosty v místním muzeu. Znavení a vysílení jsme nasedli do nočního autobusu, abychom druhý den mohli spatřit krásu Karibiku.

30.7. Po příjezdu do Tulumu (350P/os.) jsme chtě nechtě nasedli do taxíku a nechali se zavézt do jedné Cabana-osady, vzdálené zhruba 5 km od města. Jedna sympatická cestovatelka nás několik málo dní před tím upozorňovala: „Krásnější a čistší moře už neuvidíte“. A skutečně, bylo tomu tak. Jako když před vámi rozvinou tyrkysově třpytící se koberec. Naše první Cabana představovala tu nejlevnější (80P/os) a zároveň nejdobrodružnější alternativu. Po celý den jsme se věnovali plážové lyrice a k večeru museli bohužel zjistit, že podél celého pobřeží nenajdete jediný krámek, takže vás nucená večeře v restauraci vyjde na docela slušný balík!

31.7. Byli jsme cestovatelé zvídaví, proto jsme se hnedle zrána přesunuli do vedlejší osady a měli tak možnost srovnat úroveň ubytování, která byla o poznání komfortnější (130P/os). Po několika hodinách strávených v Karibiku, jsme se vydali do města – částečně pěšky , částečně taxíkem (jiná doprava tu nefunguje), abychom se předzásobili a měli tak možnost ušetřit. Večer jsme se nechali navábit na mexickou muziku, která se nesla podél pobřeží a ocitli se tak nečekaně na velmi zajímavé akci, kde všechny přítomné bavil jakýsi pofiderní zhýralec, původně možná lidový umělec.

1.8. Tento den stálo na programu šnorchlování, ale počasí nám nepřálo a tak jsme se museli spokojit s výletem k nedalekým lagunám, které na nás zapůsobily značně divoce a odradily nás od koupání. Přes poledne jsme si tedy užívali „naší“ pláže a posléze navštívili archeologický areál Tulum (38P/os.), který není nijak zvlášť rozlehlý ani velkolepý , ale stojí na samé hraně patnáctimetrového útesu přímo nad azurovým Karibským mořem.

2.8. Přišlo opětovné loučení a přesun do Playa del Carmen (20P./os), bývalé zapadlé vísky, která si v několika posledních letech vybudovala pověst nejrychleji se rozvíjejícího a expandujícího města na světě. Naším hostitelem se stal mladý vitální Kanaďan v alternativním hostýlku jménem URBAN (100P/os). Centrum města bylo velmi živé až hektické a nabízelo hojné množství restaurací a barů všeho druhu – od romantických kavárniček se svíčkami a živou hudbou až po pijácké putiky.

3.8. Playa del Carmen představoval kromě jiného také významný dopravní uzel lodní přepravy. Téměř každých 10 minut čekala na výletníky v přístavišti netrpělivě vyhlížející loď, aby je mohla dopravit na ostrov Cozumel proslulý korálovými útesy. Po zjištění monopolní a nehorázně vysoké ceny za transport na ostrov (180P/os) nám hodnou chvíli trvalo, než jsme se vzpamatovali a dopřáli si tuhle snobskou záležitost. Posléze jsme si alespoň smluvili studentskou cenu za šnorchlování (200P/os) a oddávali se tajům podmořského života na 3 různých korálových útesech.
A opět….slzy, nostalgie! Přejezd do Mexiko City (820P/os) trval 24 hodin a diky pěti-hvězdičkovému autobusu se zdál být o polovic kratší.

4.8. V 19.30 jsme opět vstoupili na půdu pro nás již známého Mexiko City a zcela suveréně se přemístili do hostelu Catedral, kde jsme si zahřáli žaludky výbornou českou instantní polévkou.

5.8. Pro tento den jsme měli v zásobě jeden výlet, který se nám nepodařilo uskutečnit cestou na Yucatan a sice návštěvu Parque Nacional Iztaccihuatl-Popocatepetl. Nejprve jsme se dopravili autobusem (19P/os) do hodinu vzdáleného městečka Amecameca, odkud jezdil trasu dlouhou 25 km pouze taxík. Jelikož jsme měli pouze jeden den času, pustili jsme se do smlouvání za odvoz tam i zpět (300P). Opět se nám potvrdila teorie, že Mexiko je země plná kontrastů, neboť vstupné do parku bylo pouhých 10 pesos. 3 hodiny ve čtyřech tisíci metrech nám vrchovatě stačily. A život tam nahoře? Nádhera, nádhera, nádhera!

6.8. Ač jsme se snažili sebevíc, byl tento den zbarvený šedým odstínem melancholie. Věnovali jsme se návštěvě muzea Templo Mayor, Palacio Nacional a poté se odebrali na letiště…Poslední pohled na MexikoCity v nás probudil silné emoce; v noci totiž tahle metropole připomíná spíše zlaté jezero s několika málo ostrůvky , které vás navždy učaruje.

 
Stav měny v době odjezdu:
Kurz Dolar / Pesos:
11.30
Pesos
za 1 americký Dolar
Kurz Dolar / Kč:
26.206 Kč za
1 americký Dolar
Kurz Pesos / Kč:
2.319
Kč za
1 Pesos
Aktuální kurzy naleznete zde