mexiko.aktualne.cz
MENU
Návštěvnost: Stránky čte 1 člověk
Datum: 21.1.2019
  Info
   
Základní údaje
Dotazy
Mapa cesty
Popis cesty
Fotečky
Odkazy


Klikni

 

Popis cesty


Začátek


Nejlépe se dovolená plánuje právě při zpáteční cestě z té předešlé a tak jsme si cestou z Istanbulu řekli, že Evropa je málo a co takhle třebas do Mexika!
Přípravy byly intenzivní, tzn.v březnu jsme si rezervovali zpáteční letenku (18000 + 3000 letištní poplatky) s odletem 14.7.2004 z Prahy a příletem 7.8.2004 u společnosti GTS.
Doporučená výbava každého „Mexikánce“ je očkování (min. žloutenka typu A, břišní tyfus – ca. 1600 Kč), dobrý průvodce (Rough Guides- ca. 900 Kč), neošizená lékárnička (antimalárika, černé uhlí všeho druhu) a visací zámek.

14.7. Tak tedy let z Prahy do Frankfurtu trval 1 hodinu a byl pro nás „zdatné„ letce dobrým zácvikem. Naši frankfurtští přátelé nám dopřáli 3 hodiny času na přestup, což bylo ažaž. Pak následovalo 11,5 hodiny v 10 tisíci metrech se spolehlivou Lufthansou. Ještě téhož dne v 19:30 tamního času jsme se ocitli ve městě tradovaném jako největší, ale bohužel i nejšpinavější město světa – Mexiko City. Bez problému jsme se přemístili (pěší chůzí) na metro (2 pesos – neomezeno časem ani trasou) a posléze do centra města, kde jsme se ubytovali v hostelu Catedral (ISIC 130 P/os. + snídaně). První dojem byl úžasný a vydržel nám až do odletu.

15.7. jsme se vrhli do víru velkoměsta. Jako první jsme si prohlédli katedrálu na Zócalozocalu (centrální náměstí) a po té se vydali přeplněnými ulicemi starého města k moderní čtvrti, přesněji k mrakodrapu Torre Latinoamericana (38P), který byl ještě donedávna nejvyšší budovou v celé Latinské Americe. Dále jsme navštívili několik kostelů, paláců, mauzoleum a ušetřené síly si nechali na večerní návštěvu Plaza Garibaldi, což je čistě mexická záležitost – směsice pouličního folklóru. Protentokrát jsme přespávali v hostelu Moneda (110P).

16.7.Tento den stála na programu prohlídka slavného archeologického naleziště Teotihuacanu (38P). Měli jsme tak možnost poprvé vyzkoušet tamní autobusovou dopravu (do Teot. 25P), která nás nejen že nezklamala, ale dokonce neustále příjemně překvapovala. Po návratu jsme si dopřáli první mexickou véču v doporučovaném Tacos Beguis. Rozhodli jsme se pro tacos (27P), torty (18P) a 1 Coronu (20P - v restauracích není zrovna nejlevnější), což byla zásadní chyba. Domorodí kuchaři nám zřejmě chtěli dopřát maximum z mexické kuchyně, takže torta o celkové váze 250 gramů obsahovala
100- gramovou chilli papriku. Rádi jsme si objednali další corony.

17.7.Opět jsme se svěřili do rukou místní autobusové dopravy a odcestovali směrem na jih do města Puebla (2 Pueblahod./ 73 P). Doprava z nádraží do centra tzv. městskou nás vyšla na 7 P. Snadno jsme se ubytovali v hotelu Victoria (65P/os) s prastarou ale romantickou manželskou postelí. Následovala prohlídka města, druhé největší katedrály v Mexiku, údajně nejstarší knihovny na americkém kontinentě a další odhalování tajů mexické kuchyně. Tento den jsme neunikli prvnímu deštíku a večer měli možnost shlédnout náhodnou svatbu – úžasná záležitost.

18.7. jsme Pueble řekli ADIOS a odebrali se dále směrem na jih do města Oaxaca (čti Voachaka).4-hodinová jízda společností první třídy nás vyšla na
180 P/os., přičemž cena za ubytování měla k našemu potěšení sestupnou tendenci – soukromý pokoj v „La Cabana“ za 50 P /os. Večer jsme měli o zábavu postaráno, neboť se v ulicích centra konala fiesta s náramně temperamentní muzikou, tancem a atmosférou vůbec. Ještě před tím jsme se ale posilnili na místním tržišti jednou z tortil na tisícerý způsob. Všimli jsme si, že místní si na nich s náramnou nápadností pochutnávají, přičemž nám nebylo až tak úplně jasné, co bude po jejich zkonzumování následovat.

19.7.následoval výlet do Monte Albanu- nadpozemského města bohů (cesta 24P, vstup 38P.). Tuhle perlu mezi starými indiánskými městy by si nikdo neměl nechat ujít. Po návratu jsme absolvovali exkurzi po Muzeu de Las Culturas de Oaxaca (38 p.) s nepřeberným množstvím indiánských předmětů a bonusem v podobě kaktusária.

20.7. jsme otestovali autobus 2. třídy (13 P.) do jedné z domorodých vesniček- Mitli. K našemu překvapení na nás čekal místo obávaného vraku docela normální autobus s pohodlnými sedačkami a klimatizací. Mitla je městečko s prašnými ulicemi a pro samý krámek a stánek s barevnými suvenýry jsme za chvíli nevěděli kam s očima.


 
Stav měny v době odjezdu:
Kurz Dolar / Pesos:
11.30
Pesos
za 1 americký Dolar
Kurz Dolar / Kč:
26.206 Kč za
1 americký Dolar
Kurz Pesos / Kč:
2.319
Kč za
1 Pesos
Aktuální kurzy naleznete zde